3 tünet ami miatt érdemes szemészhez fordulnod!
A szemünk épsége nem vehető félvállról. Ha azt tapasztalod, hogy valami nincs rendben, mindenképpen erősen ajánlott utánajárnod a dolognak, hiszen a háttérben komolyabb szemészeti problémák is meghúzódhatnak, amelyek kezelése ideális körülmények között nem várathat magára.
Ilyen szűrővizsgálatot végez többek között a Budai Szemészeti Központ is. A szóban forgó szemészeti klinikának igen jó híre van. Nem is kell ehhez a témában járatosnak lenni, hogy felismerd: kifogástalan és nívós magánszemészetről van szó, ahol a minőségi szolgáltatás kompromisszumok nélkül adott.
Tehát, ha szemproblémákat tapasztalsz, irány a klinika! A kérdés már csak az, milyen tünetek adhatnak komolyabb okot a gyanakvásra? Összeszedtük a top 3 listavezető jelet, amikre mindenképpen érdemes odafigyelned!
A látásélesség hirtelen vagy fokozatos romlása
Ha azon kapod magad, hogy távolra vagy közelre nézve nehezebben látsz, esetleg olvasás közben a szövegek elmosódottá válnak, mindenképpen aktuális lehet egy betervezett szemészeti vizsgálat. Ez a tünet számos szemészeti probléma, például rövidlátás, távollátás vagy asztigmatizmus jele lehet. Időben történő felismerése és kezelése segíthet a további látásromlás megelőzésében.
Fájdalom, viszketés, vörösség – szintén gyanúra okot adó jelek lehetnek
A szemekben érzett fájdalom, állandó viszketés vagy a szemfehérje tartós vörössége gyulladásra utalhat, például szemhéjgyulladásra (blepharitis), szaruhártya gyulladásra (keratitis), de más szembetegségekre is. Ezek a tünetek nemcsak kellemetlenek, de súlyosabb esetben látáskárosodást is okozhatnak, ezért fontos, hogy szakember vizsgálja meg.
Villódzás, lebegő foltok vagy árnyékok látása
Ha villódzó fényeket, „”lebegő”” pontokat vagy foltokat, esetleg árnyékokat látsz a látóteredben, az a szem hátsó részének, a retinának a problémáira utalhat, mint például a retina leválás. Nem hangzik túl jól, igaz? Nos, valóban súlyos állapotról beszélünk, ami azonnali orvosi beavatkozást igényel, mivel, ha nem kezelik időben, vaksághoz vezethet.
Mitől alakulhatnak ki ezek a szembetegségek?
A háttérben meghúzódó okok igencsak változatosak. A vezető indokok között szerepel például a genetikai hajlam. Sok szembetegség, mint például a glaukóma vagy a makuladegeneráció, öröklődhet a családon belül. Ha a családban előfordultak ilyen típusú betegségek, nagyobb a kockázata annak, hogy valaki szembetegségekkel szembesül.
Nagy szerepet játszanak még a környezeti tényezők is. A túlzott UV-sugárzásnak való kitettség, a szennyezett levegő vagy a monitorra történő, hosszú ideig tartó fókuszálás növelheti a szembetegségek kialakulásának esélyét. Ezek a tényezők hozzájárulhatnak többek között a szaruhártya károsodásához, a szem belső részeinek megerőltetéséhez és más problémákhoz.
Az életmódbeli szokások, mint a dohányzás, az egészségtelen táplálkozás és a kevés fizikai aktivitás is kiváltó okok lehetnek. Bizonyos általános egészségügyi problémák, mint a cukorbetegség vagy a magas vérnyomás, szintén befolyásolhatják a szem egészségét.